W naszej drużynie czas przyjemnie płynie -

zabawa i praca zuchów z naszej szkoły

"To właśnie my, zuchowa gromada,

uczymy się żyć, bawić i pomagać,

i wesołym być - jeśli chcesz to do nas przyjdź!"

Zuchy są najmłodszą częścią harcerskiej braci. Mają własne prawa, zawołania, obrzędy, umundurowanie i obietnicę. Gromada zuchowa to podstawowa jednostka organizacji ZHP, działa na terenie szkoły podstawowej. Skupia dziewczęta i chłopców kochających zabawę i przygodę. Jest najlepszym partnerem szkoły, odgrywa istotną rolę jako część systemu wychowawczego.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Żurawicy od wielu lat z sukcesem działa "2 Słoneczna Gromada" prowadzona przez dh I. Kurasz.

Plan pracy gromady zuchowej uwzględnia ważne uroczystości państwowe, lokalne czy szkolne.

Przez lata wielu zuchów z naszej gromady przeszło do drużyny harcerskiej. Zuchy są bardzo wesołe i rozśpiewane. Ochoczo się bawią, miło i pożytecznie spędzają czas wolny. Bardzo chętnie biorą udział w festiwalach piosenki zuchowej, jeżdżą na zloty i rajdy organizowane przez Przemyski Hufiec.

Możemy poszczycić się osiągnięciami na szczeblu Hufca Przemyskiego i Chorągwi Podkarpackiej:

• I miejsce w 1 Hufcowym Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych w Przemyślu,

• I miejsce w 1 Hufcowym Festiwalu Piosenki Zuchowej w Przemyślu,

• I miejsce w Chorągwianym Festiwalu Piosenki Zuchowej w Mielcu,

• I miejsce w 2 Hufcowym Festiwalu Piosenki Zuchowej w Przemyślu,

• udział w powiatowych obchodach Dnia Matki na Rynku w Przemyślu (honorowe zaproszenie Komendy Hufca),

• udział w 1 Zlocie Gromad Zuchowych w Ruszelczycach,

• udział w imprezach organizowanych przez Starostwo Powiatowe, UG Żurawica.

Staramy się współpracować z rodzicami naszych zuszków, którzy często angażują się w prace na rzecz gromady. Jednakże ogranicza nas brak środków finansowych ze strony sponsorów, które przeznaczone zostałyby m.in. na zakup mundurów, materiałów do majsterki i biwaki. Pozwoliłoby to na intensyfikacje naszych działań.

Nasza gromada nie zapomina o dzieciach niezrzeszonych, dlatego można powiedzieć, że ma charakter integracyjny. Jest to ważny element pracy z zuchami, gdyż zmienia ich postawy, zachowania wobec innych ludzi, uczy tolerancji. Zbiórki, częste spotkania umożliwiają kontakty z innymi ludźmi, ciekawe i twórcze spędzanie wolnego czasu. Taką możliwość daje gromada zuchowa, której podstawową metodą pracy jest zabawa.

Ruch zuchowy to zabawa wyrabiająca odwagę i prawdomówność, karność, zaradność, zręczność, bystrość i opanowanie. To również zabawa przynosząca dzieciom radość życia i pogodę ducha.

W gromadzie zuchowej staramy się realizować takie potrzeby dziecka jak:

• bycie w "paczce" - jako członek gromady,

• poznanie świata - realizacja sprawności zuchowych,

• ruch, rozwijanie zmysłów - poprzez gry, ćwiczenia, pląsy,

• rozwijanie zdolności manualnych - przez wykonywanie majsterki,

• fantazjowanie - przez zabawy, teatrzyki, bajanie,

• porównywanie się - rywalizacja szóstek,

• współdecydowanie - Krąg Rady, demokracja,

• rozwijanie empatii, pokonywanie egoizmu - opieka nad młodszymi zuchami, praca w grupie,

• posiadanie tajemnic - obrzędy, zwyczaje, mundur gromady,

• ćwiczenie pamięci - piosenki, pląsy,

• szukanie autorytetów - "wszystkowiedząca" druhna czy druh,

• kontakt z przyrodą - zbiórki w terenie, zwiady, biwaki.

Ze względu na duże walory wychowawcze i dydaktyczne zachęcamy rodziców dzieci klas młodszych do zapisywania swoich pociech do gromady zuchowej.

Wszystkim sympatykom i przyjaciołom ruchu zuchowego przekazujemy serdeczne pozdrowienia. Niech nas łączy wspólna zabawa, praca, myśli. Trwajmy w naszych marzeniach i nie zapominajmy o nich. Dzięki nim i naszym wysiłkom znowu spotkamy się na kolejne zbiórce, przy ognisku, w zwyczajnym i nie zwyczajnym dniu - radośni, z dobrym słowem, uczynkiem, otwartym sercem i pomocną dłonią.

Z zuchowym pozdrowieniem - CZUJ!

drużynowa "2 Słonecznej Gromady"

druhna Irena Kurasz